رشته چاپ

در رشته چاپ، دانشجویان با سه مرحله پیش از چاپ، چاپ و پس از چاپ آشنا می شوند و در نهایت می توانند یک محتوای گرافیکی یا بصری را بر روی یک محصول فیزیکی پیاده سازند. به عبارت دیگر، فارغ التحصیل این رشته در مرحله قبل از چاپ با طراح همکاری می کند تا طرحی مناسب برای چاپ ارائه دهد؛ زیرا برخی از اوقات یک گرافیست، طرحی را ارائه می دهد که روی کاغذ یا کامپیوتر بسیار جالب است اما پیاده سازی آن یا عملی نیست یا مقرون به صرفه نمی باشد و یا در زمانی که مد نظر مشتری است امکان پذیر نیست. دانش آموخته این رشته در مرحله چاپ نیز می داند که چگونه پارامترهای مختلف را رعایت کند تا قدم به قدم کار با کیفیت مطلوب تولید شود و ضمن رعایت کیفیت و راندمان بالا، زمان آماده سازی کاهش یافته و از ضایعات جلوگیری شود و با کمترین هزینه به نیازهای متنوع مشتریان پاسخ داده شود .

دروس این رشته در طول تحصیل: ریاضیات و آمار، شیمی عمومی، طراحی پایه، فیزیک، مبانی کامپیوتر و اینترنت، مبانی هنرهای تجسمی، رسم فنی عمومی و پرسپکتیو، روش تحقیق، عکاسی پایه، آشنایی با هنر و تمدن ایران، آشنایی با هنر و تمدن جهان، کارگاه عکاسی رنگی، کارگاه گرافیک، گرافیک کامپیوتر، صفحه آرایی، طراحی بسته بندی، طراحی و چاپ اوراق بهادار، کارآموزی، آزمایشگاه مواد،فناوری چاپ، استاندارد شناسی چاپ، مروری بر روش های چاپ، زبان تخصصی، تکنولوژی بسته بندی، تکنولوژی صحافی، کارگاه چاپ افست، لیتوگرافی، شناخت کاغذ و مرکب، اقتصاد چاپ و بازاریابی، چاپ، قوانین و مقررات چاپ، کارگاه چاپ دیجیتال، کارگاه چاپ فلسکو، کارگاه چاپ گراور، کارگاه چاپ سیلک اسکرین، پروژه نهایی.

سینما

سینما رشته‌ای با جاذبه‌های بسیار و پیشرفت‌های شگفت‌انگیز می باشد. نگاه امروز به سینما صرفا منحصر به نور، صدا و حرکت نیست. کات زدن و سکانس بندی فیلم‌ها گرچه عبارت‌های ساده و ماندگار سینما هستند اما این رشته علوم بسیاری را که در نگاه اول ارتباطشان با سینما دور از ذهن می‌نماید در بر می گیرد. سینما صنعتی پولساز و صاحب نام شده. مجموعه ۴ گرایش کارگردانی- فیلم نامه‌نویسی- تدوین و فیلمبرداری ارکان اصلی آن هستند. خلاقیت هنری، استعداد، علاقه و همچنین تجربیات هنری جزء عوامل تعیین کننده و بی بدیل این رشته هستند. عواملی نظیر، اطلاعات عمومی هنر، آشنائی با عکاسی، داشتن قدرت بیان خوب، روحیه اجتماعی قوی، خلاقیب ذهنی بالا همچنین تسلط بر زبان و ادبیات فارسی بخصوص در گرایش فیلم‌نامه‌نویسی از عوامل مهم در انتخاب این رشته هستند.

دروس مشترک در گرایش‌های مختلف سینما:

فرهنگ عامه،‌ آشنایی با هنر در تاریخ، آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان، آشنایی با هنرهای تجسمی، تاریخ فلسفه، جامعه‌شناسی،‌ موسیقی، اصول و مبانی ارتباطات، طراحی مقدماتی، تمثیل شناسی، روانشناسی،‌ تاریخ اجتماعی ایران، تاریخ اجتماعی جهان، شناخت رنگ، معماری، ریتم‌ در هنرها، تاریخ سینما، عکاسی،‌ گزارش‌نویسی، مبانی هنرهای نمایشی، اصول فیلمنامه‌نویسی، اصول فیلمبرداری، مبانی تدوین، اصول کارگردانی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش تدوین:

صدا، لابراتوار فیلم، آشنایی با نقاشی متحرک، مستندسازی، تولید برنامه‌های تلویزیونی، آشنایی با سبک‌های سینمایی، موسیقی فیلم،‌ تدوین، موسیقی، تئوری‌های تدوین، ترکیب ‌بندی تصویر، شناخت تحلیلی تدوین،‌ پروژه نهایی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمنامه‌نویسی:

آشنایی با متون نمایشی فیلم، ‌تحلیل فیلم، سبک‌های ادبی جهان، شخصیت‌شناسی،‌ تاریخ ادبیات نمایشی، داستان‌نویسی، فیلمنامه نویسی، آشنایی با شعر در ایران و جهان، قصه در ادیان، آشنایی با ادبیات کودکان،‌ نمایشنامه‌نویسی، تحلیل فیلمنامه، تصویرنامه نویسی، پروژه نهایی.

دروس اصلی وتخصصی گرایش کارگردانی:

صدا، لابراتوار فیلم، آشنایی با نقاشی متحرک، آشنایی با متون نمایشی، مستندسازی، تحلیل فیلم، تولید برنامه‌های تلویزیونی،‌آشنایی‌ با سبک‌های سینمایی، موسیقی فیلم،‌ جلوه‌های خاص،‌ اصول بازیگری، کارگردانی، شیوه‌های رهبری بازیگر، مدیریت تولید، پروژه نهایی.

دروس اصلی و تخصصی گرایش فیلمبرداری:

صدا، لابراتوار فیلم، تحلیل فیلم، جلوه‌های خاص، فیزیک نور و عدسی، شناخت ابزار فیلمبرداری، فیلمبرداری در نقاشی متحرک، فیلمبرداری، شناخت مواد خام، پرسپکتیو رنگ و نور، نورپردازی، ترکیب‌بندی تصویر، گریم، تصویربرداری، پروژه نهایی.

صنايع دستي

عده‌ای از اساتید و صاحبنظران، این رشته را از دید هنر بررسی می‌کنند و عده‌ای دیگر آن را به عنوان یک صنعت می‌بینند و بالاخره عده‌ای نیز معتقدند که صنایع دستی تلفیقی از هنر و صنعت است. رشته صنایع دستی رشته‌ای است که در آن هنر و کاربرد در کنار هم قرار دارند یعنی برخلاف هنر محض مثل هنر نقاشی که کاربرد روزمره ندارد در این رشته ساخت وسایل هنری که مورد استفاده نیز داشته باشند مورد توجه است. در این رشته دانشجویان‌ طی‌ چهار سال‌ اطلاعات‌ متوسطی‌ درباره‌ ۲۴ گروه‌ بزرگ‌ انواع‌ صنایع‌ دستی‌ ایران‌ که‌ شامل‌ ۱۵۲ شاخه‌ می‌شود، به‌ دست‌ می‌آورند همچنین‌ با پرداختن‌ به‌ یکی‌ از چهار گرایش‌ صنایع‌ چوب‌، سفال‌، نگارگری‌ و طراحی‌ فرش‌ از نظر اجرا و کارشناسی‌ آثار، در گرایش‌ فوق‌ صاحب‌ تخصص‌ شده‌ و مهارت‌های‌ لازم‌ را برای‌ تولید آثار صنایع‌ دستی‌ در گرایش‌ انتخابی‌ خود به‌ دست‌ می‌آورند.

 

فارغ‌التحصیلان‌ این‌ رشته‌ می‌توانند در سازمان‌هایی‌ مثل‌ سازمان‌ میراث‌ فرهنگی‌، سازمان‌ صنایع‌ دستی‌، اداره‌ کل‌ صنایع‌ دستی‌ در وزارت‌ جهاد کشاورزی‌، سازمان‌ ایرانگردی‌ و جهانگردی‌، اداره‌ کل‌ موزه‌ها و وزارت‌ فرهنگ‌ و ارشاد اسلامی‌ به‌ کارهای‌ پژوهشی‌، تحقیقاتی‌ یا کارشناسی‌ بپردازند. همچنین‌ می‌توانند با دایر کردن‌ کارگاهی‌ در خانه‌، هم‌ درآمد بهتری‌ داشته‌ باشند و هم‌ آنچه‌ دوست‌ دارند بسازند.

رشته طراحی پارچه و لباس

رشته طراحی پارچه و لباس یک رشته هنری کاربردی است که دارای دو گرایش طراحی لباس و طراحی پارچه می باشد. در گرایش طراحی لباس به آموزش طراحی کاربردی و طراحی مد می پردازد که در این میان طراحی کاربردی شامل طراحی لباس مشاغل و گروه های مختلف جامعه و مواردی از این قبیل می شود و طراحی مد نیز جنبه فانتزی دارد. در گرایش طراحی پارچه به آموزش طراحی و نقش بندی پارچه پرداخته می شود. به عبارت دیگر دانشجویان این رشته با طراحی بافت پارچه هایی که ساختمان آن ها از تار و پود تشکیل شده، آشنا می شوند. یک دانشجوی طراحی پارچه و لباس باید هنرهای تجسمی را بشناسد و دارای خلاقیت و دید هنری باشد. این رشته یک رشته کاربردی است. یعنی هدف این رشته طراحی اصولی پارچه و لباس با حفظ خلاقیت هنری است و در نهایت باید محصول هنرمند به صورت تولید انبوه وارد بازار شود .

 

دروس مشترک در گرایش طراحی پارچه و لباس شامل:

مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی پایه، کارگاه عکاسی پایه، هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با هنر در تاریخ ، آشنایی با هنرهای سنتی ایران، هندسه نقوش در صنایع دستی ایران، خوشنویسی و طراحی حروف، آشنایی با پارچه و لباس های سنتی ایران، پارچه شناسی، کارگاه طراحی بافت مقدماتی، کارگاه طراحی چاپ مقدماتی، کارگاه طراحی لباس مقدماتی، آشنایی با رشته های هنری معاصر، انسان طبیعت و طراحی .

 

دروس تخصصی گرایش طراحی لباس:

تاریخ لباس در ایران و جهان، کارگاه طراحی تخصصی، کارگاه دوخت، کارگاه طرح و تهیه الگو، کارگاه طراحی لباس، انسان طبیعت و طراحی ، پروژه نهایی .

 

دروس تخصصی گرایش طراحی پارچه : پارچه شناسی، تاریخ پارچه نساجی، کارگاه رنگرزی، تحول صنایع دستی در دنیا، کارگاه طراحی چاپ ، کارگاه طراحی بافت، پروژه نهایی.

 

طراحي صنعتي

طراحي صنعتي همان طور که از نامش پيداست ترکيبي است از هنر طراحي و آشنايي با صنعت. نوآوري در صنعت عاملي است که به دليل بروز نيازهاي جديد و همچنين نياز انسان به تنوع، همواره مورد توجه است. در اين ميان لازم است افرادي با تسلط به طراحي با توجه به جنبه هاي هنري آن و همچنين آگاهي کافي نسبت به ساير علوم وجود داشته باشند که با طرح ها و ايده هاي جديدي که ارائه مي دهند، پاسخ اين نيازها را به بهترين شکل ممکن به واقعيت تبديل کنند.

به جز مباحث پايه هنري و زيبايي شناسي، لازم است که در هر موضوع خاص، علوم مرتبط با آن به طور خلاصه فراگرفته شود. زيرا طراحي بدون در نظر گرفتن عوامل تأثيرگذار بر آن غير ممکن است. به همين دليل رشته طراحي صنعتي يک رشته بسيار گسترده است که هر کدام از فارغ التحصيلان آن در يک زمينه خاص توانايي هايي دارند که ساير همکلاسي ها و هم رشته هاي آنان ممکن است در زمينه ديگري تبحر داشته باشند.

يک طراح صنعتي ممکن است علاوه بر دانش هنري طراحي، با توجه به زمينه تخصصي مورد علاقه خود، اطلاعات جامعي در زمينه مواد، مکانيک، برق و کامپيوتر، کنترل، پزشکي و حتي دانش هاي علوم انساني نظير روانشناسي، جامعه شناسي و اقتصاد داشته باشد.

طراحي صنعتي به عنوان يک رشته و شغل، آميخته اي است از علم و هنر. هر يک از دو رکن علم و هنر آنچنان جايگاه محکم و استواري در پيکره طراحي صنعتي دارند که با حذف هر کدام، روند طراحي صنعتي به سرانجام نرسيده و نهايتاً نتيجه کار يا به سمت صنعت صرف منحرف شده و يا به سوي هنر صرف.

رشته طراحي صنعتي گرايش ها و زيرگروه هاي متعددي دارد که مهم ترين آنها عبارتند از:

طراحي محصول: لوازم خانگي، مبلمان اداري و خانگي، وسايل صوتي و تصويري، ماشين هاي اداري، نوشت افزار، اسباب بازي و غيره.

طراحي دکوراسيون: شامل دکوراسيون خانگي، اداري، تجاري و غيره.

طراحي محيطي: فضا، مبلمان و چيدمان شهري و کليه فضاهاي زير مجموعه آن نظير پارک ها، نمايشگاه ها، مراکز خريد، ايستگاه هاي اتوبوس و تاکسي و کليه محيط هاي عمومي، تأسيسات ترافيکي و نظاير آن.

طراحي خودرو: طراحي بدنه و نماي داخلي خودرو.

طراحي بسته بندي: بسته بندي کالا و محصولات مختلف.

طراحي اصلاحي: اصلاح خصوصيات عملکردي يا فرمي يک محصول به منظور بهبود کارايي آن.

در روند طراحي صنعتي مانند خيلي از زمينه هاي ديگر الگوها و سبک هاي مختلفي وجود دارد که مجموعه اي از ويژگي ها و خصوصيات از پيش تعيين شده را براي سهولت کار در اختيار طراح قرار مي دهد. بنابراين هر طراح صنعتي براي طراحي هر يک از موارد بالا مي تواند بر اساس شرايط کاري خود از يک يا چند الگوي طراحي براي خلق ايده و طرح خود بهره ببرد.

عكاسي

اولين عكس‌ها با دوربين‌هاي ابتدايي و كمترين تجهيزات توليد مي‌شدند و امكانات و تجهيزاتي كه امروزه براي عكاسان مهيا است‌ قابل مقايسه با آن زمان نيست. استادان و دانشجويان رشته عكاسي معتقدند كه استوديوهاي عكاسي به حرفه عكاسي مي‌پردازند در حالي كه دانشگاه‌ها هنر عكاسي را آموزش مي‌دهند. دانشجويان‌ رشته‌ عكاسي‌ با علوم‌ و فنون‌ مختلفي‌ در زمينه‌ عكاسي‌ آشنا شده‌ و در زمینه های عكاسي‌ خبري‌، تبليغاتي‌، علمي‌، طبيعت‌ و پرتره‌ آموزش‌ مي‌بينند. تجربیاتی كه‌ يك‌ عكاس‌ تجربي ممکن است در‌ طي‌ یک زمان طولاني‌ به‌ دست‌ ‌آورد يك‌ دانشجوی رشته عکاسی در مدت‌ چهار سال آموزش، کسب می نماید.

 

اكثر فارغ‌التحصيلان‌ رشته‌ عكاسي‌ جذب‌ مطبوعات‌ مي‌شوند. آگهي‌هاي‌ تجاري‌ و فرهنگي‌، برپايي‌ نمايشگاه‌هاي‌ صنعتي‌ نیز عكاسان‌ تبليغاتي‌ را جذب می کنند. تعداد دیگری از فارغ التحصیلان عکاسی نیز وارد حوزه‌ انتشارات می شوند.‌ تعدادی نيز در استوديو ها مشغول به فعالیت می شوند.

درس‌هاي‌­اين‌­رشته‌­در­طول‌­تحصيل :

مباني‌ هنرهاي‌ تجسمي‌، كارگاه‌ طراحي‌ پايه‌، كارگاه‌ عكاسي‌ پايه‌، هندسه‌ مناظر و مرايا، هنر و تمدن‌ اسلامي‌، آشنايي‌ با هنر در تاريخ‌، آشنايي‌ با هنرهاي‌ سنتي‌ ايران‌، آشنايي‌ با رشته‌هاي‌ هنري‌، كارگاه‌ عكاسي‌ رنگي‌، شيمي‌ عمومي‌ و شيمي‌ عكاسي‌، فيزيك‌ و ابزارشناسي‌، تاريخچه‌ عكاسي‌، آشنايي‌ با فيلمبرداري‌، نورپردازي‌، فنون‌ عرضه‌ و نمايش‌ عكس‌، تجزيه‌ و تحليل‌ و نقد عكس‌، كارگاه‌ تخصصي‌ عكاسي‌، فنون‌ بازسازي‌ عكس‌، كارگاه‌ عكاسي‌، پروژه نهايي‌.

فرش

از دهه هفتاد رشته كارشناسي فرش در برخي از دانشكده‎هاي هنر مراكز آموزش عالي بعنوان یک رشته دانشگاهی ارائه گرديد. در اين رشته دانشجو درباره تاريخچه فرش، جامعه شناسي فرش، انواع بافت، ابزار بافت، طراحي، رنگ و الياف فرش به مطالعه پرداخته و با فرش‎هاي مناطق مختلف جغرافياي ايران كه از نظر الياف، بافت، طرح و رنگ متفاوت است، آشنا مي‎شود.

رشته كارشناسي فرش داراي پنج گرايش مرمت و تكميل، طراحي، رنگرزي، بافت و ساير زير انداز‎ها است. كه گرايش مرمت و تكميل بيشتر به تكنولوژي فرش مي‎پردازد. در گرايش رنگرزي دانشجو با نحوه رنگرزي شيميايي و سنتي آشنا مي‎شود و در زمينه شيمي تجزیه، تكنولوژي رنگ و شيمي و تكنولوژي مواد رنگرزي اطلاعاتي به دست مي‎آورد. در گرايش بافت نيز دانشجو به طور تخصصي‎تر به بافت قالي مي‎پردازد و انواع گره‎ها و بافت‎ قالي را آموزش مي‎بيند. در گرايش ساير زير اندازها نيز بافت گليم، سوماك، زيلو، گبه و ساير زيرانداز‎ها را آموزش داده می شود و با نحوه مرمت گليم، جغرافيا و نقوش نمادهاي گليم و ساير زيراندازهاي سنتي ايران آشنا مي‎شود.

  دروس­ مشترك­ در­ گرايش‌هاي­ مختلف ­فرش : شيمي عمومي، هندسه نقوش در هنرهاي سنتي ايران، هنر در تمدن اسلامي، آشنايي باهنر در تاريخ، كارگاه طراحي پايه، تاريخ فرش، عكاسي، جامعه‌شناسي فرش، آشنايي با هنرهاي سنتي ايران، كارگاه بافت قالي، شناخت و ارزيابي فرش دست‌بافت، اصول رنگرزي، كارگاه طراحي سنتي، آشنايي با مواد اوليه و ابزار، كارگاه مرمت و نگهداري قالي، كنترل كيفي استانداردهاي فرش، پژوهش در فرش ايران، جغرافياي فرش، سير تحول و تطور نقوش و نمادها در هنرهاي سنتي، علوم الياف، ريسندگي، زيبايي‌شناسي فرش ايران، اقتصاد فرش ايران.

گرافيك (ارتباط تصویری)

به جرات می توان گفت رشته گرافیک متنوع ترین رشته فنی و حرفه ای است. دلیل این نکته نیز تعداد مهارتهایی است که هنر جویان در این رشته می توانند فرا بگیرند. هر یک از این مهارتها می تواند زمینه ای برای یک راه در آمد و یا یک شغل بسیار جذاب و پر در آمد باشد البته به شرط آنکه هنرجوی گرافیک، پشتکار و انگیزه لازم را داشته باشد

در واقع گرافیک هنری است که توانسته بسیاری از هنرها را به خدمت بگیرد و اصیل ترین وظیفه خود را که انتقال پیام است به خوبی به انجام رساند. هنرجویان این رشته در طی دوران تحصیل با مبانی هنرهای تجسمی، طراحی، پایه و اصول صفحه آرایی، رنگ شناسی، مبانی تصویر سازی، خط در گرافیک، خوشنویسی، چاپ دستی و عکاسی آشنا می شوند. زمینه های شغلی:

رشته ارتباط تصویری شامل حیطه بسیار وسیعی می شود که از آن می توان به ساخت علائم و سمبل های تصویری ، نوشتن زیبای کلمات ، رسم منحنی و نمونه های آماری ، تهیه آگهی مطبوعاتی و پوستر ، صفحه آرایی ، تبلیغات تجاری شامل تبلیغات نمایشگاهی بازرگانی مانند غرفه سازی و غرفه آرایی با تبلیغات برای کالای مختلف و ده ها مورد دیگر اشاره کرد . به زبان دیگر کلیه طرح هایی که به وسیله چاپ قابل انتشار هستند ، طراحی گرافیکی می باشند . دانشجوی ارتباط تصویری باید علاوه بر خلاقیت ، عاشق این کار بوده و طراحی قوی و زبردست باشد چون طراحی اساس کار یک گرافیست است .

دروس این رشته در طول تحصیل شامل ؛ طراحی پایه، مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه حجم سازی، آشنایی با هنر در تاریخ، تاریخچه کتابت، خوشنویسی، عکاسی پایه، ارتباط تصویری، چاپ دستی، هنر و تمدن اسلامی، تصویر سازی، کارگاه عکس رنگی، تجزیه و تحلیل هنرهای تجسمی، آشنایی با هنرهای معاصر، تجزیه و تحلیل آثار ارتباط تصویری، چاپ ماشینی، تصویر متحرک، طرح عملی جامع و پروژه نهایی

مجسمه

هنر مجسمه‌سازی راهی مناسب برای بیان و اشاعه فرهنگ و اندیشه انسانی است و رشته‌ مجسمه‌سازی‌ رشته‌ای‌ است‌ که‌ به‌ صورت‌ آکادمیک‌ این‌ هنر را به‌ دانشجویان‌ آموزش‌ می‌دهد. دانشجویان‌ این‌ رشته ضمن تسلط بر طراحی و اصول آن، ابتدا مفاهیم پایه ای حجم‌ و مجسمه‌سازی‌ را فرا می‌گیرند و در مرحله‌ بعد به‌ شناخت طبیعت‌ ‌ می پردازند و یاد می‌گیرند که‌ چگونه‌ از طبیعت‌ برای‌ ساخت‌ مجسمه‌ الهام‌ بگیرند.

 

درس‌های این رشته در طول تحصیل :

مبانی‌ هنرهای‌ تجسمی‌، طراحی‌ پایه‌، هندسه‌، کارگاه‌ چاپ‌های‌ دستی‌، کارگاه‌ نقاشی‌ عمومی‌، کارگاه‌ مواد و روش‌های‌ ساخت‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد آثار هنری، هنر و تمدن‌ اسلامی، آشنایی‌ با هنر در تاریخ، آشنایی‌ با موزه‌ها، تاریخ‌ عمومی‌ حجم‌سازی، آشنایی‌ با هنرهای‌ سنتی‌ . نقش‌ برجسته‌، کارگاه‌ مجسمه‌سازی‌ تخصصی، فرم‌ و فضا، رابطه‌ مجسمه‌سازی‌ با محیط، کارگاه‌ مجسمه‌سازی‌ عمومی، آشنایی‌ با فنون‌ قالبگیری‌، کارگاه‌ طراحی‌ تخصصی، کارگاه‌ برنزریزی، کارگاه‌ سرامیک، آشنایی‌ با طرح‌ و ساخت‌ سکه‌، تجزیه‌ و تحلیل‌ و نقد آثار مجسمه‌سازی‌، طرح‌ جامع‌ مجسمه‌سازی‌، عکاسی، کارگاه‌ ارتباط‌ تصویری، پروژه نهایی‌.

مرمت و احیای بناهای تاریخی

فارغ التحصیلان این رشته قادر خواهند بود، به یاری اطلاعات و دانش عمومی، نظری و تحقیقاتی و تجربه عملی در مرمت و احیای هزاران بنای تاریخی که در اختیار واحد های دولتی از قبیل سازمان میراث فرهنگی کشور است نقش موثری داشته باشند. همچنین می توانند در برنامه ریزی مرمت بناهای تاریخی و تعیین اولویت های ضروری با هماهنگی مسئولین و دستگاه های مربوط مشارکت کرده و بر حسب ضرورت در مورد کارهای اجرایی مرمت نیز سهیم باشند .

دروس این رشته در طول تحصیل:

انسان طبیعت معماری، هندسه، ریاضیات، ترکیب، کارگاه عکاسی پایه، نقشه برداری، ایستایی، شناخت مواد و مصلح، عناصر و جزئیات ساختمان، طراحی معماری، آشنایی با هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با بافت ها و محوطه های دوره اسلامی ایران، آشنایی با هنر و تمدن فرهنگ همجوار، مدیریت امور ساختمان، کامپیوتر و معماری، مبانی نظری مرمت و احیای ابنیه و بافت ها، مطالعه و شناخت بناهای تاریخی ایران پیش از اسلام، مطالعه و شناخت بناهای تاریخی ایران اسلامی، قوانین و تشکیلات مرمت، شناخت سازه های سنتی بناهای تاریخی، طرح مرمت و احیای محوطه های باستان شناسی، کارآموزی حفاظت و مرمت، فتوگرامتری، پروژه نهایی .

موسیقی

رشته موسیقی دارای دو بعد فن و تکنیک و درک هنر موسیقی است. در بعد فن و تکنیک، برنامه ی رشته ی موسیقی بر این اساس تدوین شده است که دانشجویان به صورت تخصصی در یک زمینه مشخص یعنی نوازندگی یک ساز ایرانی یا جهانی آموزش ببینند. در این میان، سازهای ایرانی شامل یکی از سازهای تار، سه تار، قانون، نی، کمانچه، قیچک، بربط یا عود، سنتور و رباب می شود و سازهای جهانی شامل پیانو، ویالون، گیتار، کلارینت، آبوا و فلوت می گردد.

دروس مشترک در بین گرایش های مختلف موسیقی:

تحلیل مبانی نظری موسیقی، سرایش، تاریخ موسیقی ایران، پیانو عمومی، تربیت شنوایی، تاریخ موسیقی جهان، سازشناسی موسیقی جهان، شناسایی سازهای ایران، هارمونی .

دروس تخصصی گرایش نوازندگی موسیقی جهان:

ساز جهانی، مبانی صداشناسی، ارکستر جهانی، همراهی، آواز جمعی، فرم موسیقی، اجرای صحنه ای آواز جمعی، اجرای صحنه ای ساز جهانی، همنوازی دشیفراژ، اجرای پایانی .

دروس تخصصی گرایش موسیقی نظامی:

پیانو اختصاصی، هارمونی، اصول آهنگسازی، تربیت شنوایی، کنتراپون، گروه نوازی، ارکستر، آشنایی با دستگاه های موسیقی ایران، پیوند شعر و موسیقی، ساز بادی، باندهای نظامی، ارکستراسیمون سمفونیک، رهبری ارکستر سمفونیک و نظامی، تاریخ موسیقی نظامی، اجرای پایانی .

نقاشی

این رشته به آموزش سبک های برجسته نقاشی معاصر ایران و جهان می پردازد و در کنار آن دانشجویان دروسی مانند طراحی، اطلاعات و مبانی هنرهای تجسمی، تاریخ هنر و تاریخ عمومی نقاشی را می گذرانند. یک دانشجوی رشته نقاشی در طی تحصیل در دانشگاه می آموزد که خوب ببیند و تحلیل کند. به همین دلیل است که لازمه ادامه تحصیل در این رشته ذوق و قریحه سرشار است.

دروس این رشته در طول تحصیل شامل:

مبانی هنرهای تجسمی، کارگاه طراحی، کارگاه عکاسی پایه، هندسه مناظر و مرایا، کارگاه چاپ های دستی، کارگاه حجم سازی، تجزیه و تحلیل و نقد آثار هنرهای تجسمی، هنر و تمدن اسلامی، آشنایی با هنر در تاریخ، نقاشی دیواری، کارگاه نقاشی دیواری ، کارگاه نقاشی، تاریخ عمومی نقاشی، تجزیه و تحلیل و نقد آثار نقاشی، کارگاه طراحی سه، مرمت آثار نقاشی، طرح عملی جامع، پروژه نهایی .

نمایش

این رشته در مقطع کارشناسی دارای چهار گرایش ادبیات نمایشی، کارگردانی و بازیگری، صحنه آرایی و عروسکی است. هنر تئاتر یک هنر جمعی است  یعنی یک هنرمند تئاتر نمی تواند به تنهایی فعالیت کند به همین دلیل باید فردی انعطاف پذیر بوده و توانیی کار گروهی را داشته باشد. همچنین لازم است فردی خلاق و نوآور باشند .

دروس مشترک در گرایش های مختلف نمایش:

تاریخ نمایش، جامعه شناسی، آشنایی با ادبیات کهن ایران و جهان، آشنایی با هنرهای تجسمی، اصول و مبانی ارتباطات، آشنایی با هنر در تاریخ، آشنایی با ادبیات معاصر ایران و جهان، فرهنگ عامه و تمثیل شناسی، تاریخ فلسفه، آشنایی با تعزیه، مبانی دکور و صحنه آرایی، مبانی نمایشنامه نویسی ، مبانی بازیگری و کارگردانی، مبانی نمایش عروسکی، روش تحقیق و تدوین پایان نامه، نمایش در ایران .

دروس تخصصی گرایش ادبیات نمایشی:

آشنایی با متون فارسی نمایشی، تاریخ ادبیات نمایشی، اصول و فنون نمایشنامه نویسی، داستان نویسی، سبک های ادبی جهان، نقد در نمایش، شخصیت شناسی، دیدن و تحلیل نمایش، آشنایی با فیلمنامه نویسی، نمایشنامه نویسی رادیو و تلویزیون و پایان نامه .

دروس تخصصی گرایش بازیگری و کارگردانی:

کارگردانی، بازیگری، تحلیل نمایشنامه، نمایش ایمائی، بدن، بیان، امکانات صحنه، موسیقی صحنه، موسیقی در نمایش، شیوه های نمایش در ایران، سبک ها و شیوه های اجرا، ماسک و گریم، شخصیت شناسی، تربیت حس، دکور، اصول کارگردانی نمایش رادیوئی، دیدن و تحلیل نمایش، اجرای کارگاهی نمایش های ایرانی، ترکیب در صحنه، اصول کارگردانی و بازیگری نمایش تلویزیونی، بازیگری سینما، پروژه نهایی .

دروس تخصصی گرایش صحنه آرایی:

طراحی و نقاشی، شناخت مواد، نقشه کشی، آشنایی با فضاهای سنتی ایران، آشنایی با طراحی و دوخت لباس، تاریخ تحولات دکور، امکانات صحنه، کارگاه رنگ، پرسپکتیو در صحنه، نور در صحنه، تاریخ لباس در غرب و ایران، ماسک و گریم، شیوه های نمایش در ایران، دیدن و تحلیل نمایش، کارگاه دکور و صحنه آرایی، اجرای کارگاهی نمایش های ایرانی، طراحی صحنه نمایش عروسکی، آشنایی با صحنه سینمائی و تلویزیونی، صوت، پایان نامه .

دروس تخصصی گرایش نمایش عروسکی:

کارگاه نمایش عروسکی، طراحی و نقاشی، فن بیان، نمایشنامه نویسی عروسکی، موسیقی در نمایش، شناخت مواد، تاریخ نمایش عروسکی، آشنایی با فضاهای سنتی، موسیقی در نمایش عروسکی، ماسک و گریم، شیوه های نمایش در ایران، کارگردانی نمایش عروسکی، طراحی صحنه نمایش عروسکی، آشنایی با ادبیات کودکان، دیدن و تحلیل نمایش عروسکی، بازیگری نمایش عروسکی، کودک و نمایش و پایان نامه .