متقاضیان کنکور ۹۸:

متقاضیان در کنکور ۹۸ شامل دو دسته، داوطلبان نظام قدیم (فارغ‌التحصیلان پیش‌دانشگاهی) و داوطلبان نظام جدید (فارغ‌التحصیلان پایه دوازدهم) خواهند بود. بنابراین در سال ۹۸ دو کنکور برگزار می‌گردد تا داوطلبان نظام آموزشی قبلی دچار مشکل نشوند. به این ترتیب که دو سری سؤال در قالب سؤالات نظام جدید و قدیم برای داوطلبان مطرح می‌شود و در کنکور سراسری ۹۹ به روند قبلی خود برمی‌گردد.

در حالت کلی متقاضیان کنکور هنر معمولاً به دو دسته تقسیم می شوند. دسته اول دانش آموزان شاخه فنی و حرفه ای هستند که دیپلم خود را از هنرستان اخذ نموده اند و تا حدی با رشته های هنر آشنایی دارند و دسته دوم را دانش آموزان دبیرستانی تشکیل میدهند که این دسته نیز به نوبه خود به دو گروه مجزا دسته بندی میشوند. گروه اول دانش آموزانی هستند که صرفا از روی علاقه به یک رشته ی خاص وارد این کنکور می شوند و در سال کنکور تمام تمرکز خود را در جهت موفقیت و قبولی در رشته مورد نظر صرف می کنند. لازم به ذکر است که این دانش آموزان لازم است قبل از ورود به مقطع پیش دانشگاهی هنر در امتحان تغییر رشته شرکت نمایند. گروه دوم از دسته دوم دانش آموزانی هستند که هم زمان هم در کنکور گروه اصلی (ریاضی، تجربی،انسانی) شرکت میکنند و هم در کنکور هنر. معمولا این دسته از متقاضیان به کنکور هنر به عنوان یک شانس دوم نگاه می کنند که البته تجربه نشان داده است که این تصمیم در نهایت نتیجه ای به‌جز خستگی نخواهد داشت.

قابلیت­‌ها و شانس­‌های هر کدام از دانش‌­آموزان هنرستانی و دبیرستانی برای موفقیت در کنکور هنر:

بر خلاف باور و نظر رایج، آموزشگاه سیم آخر معتقد است که هر کدام از این دانش آموزان دارای توانایی ها و اطلاعات ویژه­ ای هستند. بنابراین بدون شک با پرهیز از نادیده گرفتن این قابلیت ها و استفاده‌ی بهینه از توانایی­‌های زیرساختی هر دانش‌­آموز می­‌توان در هر دو دسته به نتایج قابل قبول و درخشانی رسید. کمااینکه در تمامی این سال‌ها توانسته­‌ایم علاوه بر دانش‌آموزان دبیرستانی از میان دانش‌آموزان هنرستانی نیز به میزان قابل توجهی به کسب رتبه‌های برتر دست یابیم.