۲۵
اردیبهشت

0

توصیه‌های مشاور

تفاوت میان دانشگاه ها:

اهمیت تصمیم جهت ادامه تحصیل در دانشگاه سراسری یا آزاد زمانی بیشتر آشکار می‌شود که بعد از فارغ‌التحصیلی قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را داشته باشید یا بخواهید از دانشگاه‌های خارج از کشور بورسیه بگیرید و یا برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود درگیر مصاحبه‌های قبل از استخدام شوید و در آنجا دانش، معدل و اعتبار دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید مورد بررسی و کنکاش قرار بگیرد.

۱- دانشگاه های دولتی: از آنجایی که در دانشگاه‌های دولتی نظارت بر روی اساتید و دانشجویان بیشتر است قطعاً اساتیدی که انتخاب می شوند از لحاظ علمی و تجربی برتراند، بنابراین این موضوع در بالاتر نگه داشتن سطح علمی دانشگاه‌های دولتی نسبت به سایر دانشگاه‌ها نقش مؤثر و مستقیمی دارد. صرف نظر از رایگان بودن تحصیل در دانشگاه‌های سراسری در رابطه‌ای کاملاً مستقیم این سطح علمیِ بالا موجب بوجود آمدن محیطی پویا و سرشار از فعالیت می شود و شاید یکی از دلایل پذیرش بیشتر دانشجوهای دانشگاه‌های سراسری از طرف جامعه همین مورد باشد.

۲- دانشگاه آزاد: در مقابل دانشگاه آزاد با جذب بیش از حد دانشجو و بهره‌مندی از اساتید جوان و بی تجربه نسبت به دانشگاه سراسری دارای سطح علمی پایین‌تری می باشد. به ویژه آنکه در چند سال اخیر که امکان تحصیل بدون کنکور در برخی از رشته‌های دانشگاهی در دانشگاه آزاد فراهم شده است شاهد شلوغی زیاد کلاس‌های درس و افت کیفیت آموزش بوده ایم.ضمن آنکه تحصیل در دانشگاه آزاد منوط به پرداخت شهریه بوده و دانشجو بعد از هر بار رد شدن در یک واحد درسی موظف به پرداخت مجدد شهریه می‌باشد.

۳- دانشگاه علمی کاربردی: همانگونه که از نام این دانشگاه پیداست نسبت به سایر دانشگاه‌ها تعداد واحدهای عملی بیشتری را در سرفصل خود جای داده است. که البته می‌توان گفت که این مزیت برای متقاضیان رشته‌های هنر چندان کاربردی و قابل تعمیم نیست. در این دانشگاه نیز به دلیل پذیرش آسان و همچنین حضور دانشجوهای شاغل، سطح علمی به میزان قابل توجهی پایین است. از تفاوت‌های این دانشگاه با دانشگاه آزاد پایین‌تر بودن میزان شهریه می باشد.

جمع بندی: در پایان اگر بخواهیم میان این گزینه‌ها انتخاب درست و بهتری داشته باشیم با توجه به مواردی که در زیر به آنها اشاره می‌شود کاملاً واضح و مشخص است که سعی و تلاش برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه سراسری از هر نظر ارزشمند و مقرون به صرفه می باشد.

۱٫ سطح علمی بالای اساتید و دانشجویان

۲٫ برخورداری از امکانات آموزشی رایگان

۳٫ عدم پرداخت شهریه

۴٫ دارای ضریب معدل بالاتر در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها

۵٫ دارای وجه ملی جهت گزینش و استخدام

۶٫ دارای وجه بین‌المللی جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور

۷٫ تحت نظارت مستقیم وزارت علوم تحقیقات و فناوری

۸٫ درج مهر وزارت علوم تحقیقات و فناوری بر روی مدرک دانشگاهی

 

 

تمرکز در مطالعه
تمرکز در مطالعه

 

 

روشهای صحیح مطالعه
روشهای صحیح مطالعه

No Comments

Reply

یک × 3 =