۲۴
بهمن

1

آخرین اخبار و مطالب

 📌اطلاعیـــه – بخش اول
اطلاعيه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور در باره تاريخ‌ ثبت‌نام‌ و شرايط و ضوابط شركت در‌ آزمون‌ سراسری‌ سال ۹۸:

‌✳️ بدين‌وسيله‌ به ‌اطلاع‌ كليه‌ متقاضيان‌ ثبت‌نام‌ و شركت‌ در آزمون‌ سراسری‌ سال ۱۳۹۸ برای پذيرش در رشته‌های با آزمون‌ و همچنين متقاضيان تحصيل در رشته‌هاي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامی می‌رساند كه‌ ثبت‌نام‌ از روز يكشنبه مورخ ۹۷/۱۱/۲۴ آغاز و در پايان‌ وقت‌ روز پنجشنبه مورخ ۹۷/۱۲/۰۲ پايان‌ می‌یابد.

الف) تکالیف داوطلبان‌ براي‌ شركت‌ در آزمون:‌

۱- مطالعه دفترچه راهنمای ثبت‌نام.
(اين دفترچه همزمان با شروع ثبت‌نام از طريق پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش كشور قابل دريافت است).

۲- خريد كارت اعتباری ثبت‌نام از پايگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش آموزش كشور‌ به نشانی: www.sanjesh.org.

۳- مراجعه به سامانه جمع‌آوری اطلاعات و سوابق تحصيلی داوطلبان آزمون سراسري ورود به دانشگاه‌ها به نشاني: http://dipcode.medu.ir برای دريافت كدهای سوابق تحصيلی ذيل:

◾️كد سوابق تحصيلي دانش آموزان پايه دوازدهم نظام جديد (۳-۳-۶).

◾️كد سوابق تحصيلي براي ديپلمه‌های سال ۱۳۸۴ تا سال ۱۳۹۷ با عنوان رشته‌هاي تحصيلی رياضي فيزيك، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني و علوم و معارف اسلامي.

◾️كد سوابق تحصيلي براي داوطلبان داراي مدرك پيش‌دانشگاهي رياضي فيزيك، علوم تجربي، ادبيات و علوم انساني، علوم و معارف اسلامي و هنر كه مدرك دوره پيش‌دانشگاهي خود را از سال تحصيلي ۱۳۹۱ تا ۱۳۹۷ اخذ نموده اند.

✳️ ثبت‌نام براي پذيرش در رشته‌هاي با آزمون كليه دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي سال ۱۳۹۸ و همچنين دانشگاه آزاد اسلامي، منحصراً از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش آموزش كشور امكان‌پذير است؛ لذا داوطلبان لازم است كه ابتدا دفترچه راهنماي ثبت‌نام را مطالعه نموده و در صورت واجد شرايط بودن، نسبت به پرداخت هزينه خريد كارت اعتباري ثبت‌نام در آزمون به شرح ذيل، اقدام كنند و سپس مراحل بعدي را به انجام برسانند.

*****************************************************************************

📌اطلاعیـــه – بخش دوم

✳️ پرداخت هزينه خريد كارت اعتباري:

با توجه به اينكه پرداخت هزينه ثبت‌نام منحصراً به صورت اينترنتي انجام مي‌شود، داوطلبان لازم است به وسيله كارت‌هاي عضو شبكه بانكي شتاب كه پرداخت الكترونيكي آنها فعال است، با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان و پرداخت مبلغ ۲۷/۵۰۰ تومان به عنوان وجه ثبت‌نام شركت در آزمون، نسبت به دريافت اطلاعات كارت اعتباري (شماره سريال ۱۲ رقمي) اقدام نمايند.
✳️ داوطلبانی كه تمايل به استفاده از خدمات پيام كوتاه دارند، با انتخاب گزينه مربوطه و پرداخت مبلغ ۶۰۰ تومان می‌توانند از اين خدمات استفاده نمايند.
✳️ هر داوطلب مطابق ضوابط آزمون مي‌تواند متقاضي شركت در يكي از گروه‌هاي پنجگانه آزمايشي شامل گروه آزمايشي يك (علوم رياضي و فني)، گروه آزمايشي ۲ (علوم تجربي)، گروه آزمايشي ۳ (علوم انساني)، گروه آزمايشي ۴ (هنر) و گروه آزمايشي ۵ (زبان‌هاي خارجي) گردد.
✳️ چنانچه داوطلبي متقاضي ثبت‌نام در ۲ يا ۳ گروه آزمايشي ‌باشد، لازم است كه به ازاي هر گروه آزمايشي، مبلغ ۲۷/۵۰۰ تومان ديگر نيز از همين طريق پرداخت و اطلاعات كارت اعتباري را دريافت دارد.

✔️توجــه:

منظور از ثبت‌نام در ۲ يا ۳ گروه آزمايشي بدين صورت است كه داوطلب مي‌تواند علاوه بر انتخاب يكي از گروه‌هاي آزمايشي (علوم رياضي و فني يا علوم تجربي يا علوم انساني) به عنوان گروه آزمايشي اصلي در گروه آزمايشي هنر و زبان خارجي نيز متقاضي شود.
✳️ چنانچه داوطلبي علاقه‌مند به شركت در 
گزينش رشته‌هاي تحصيلي دانشگاه پيام‌نور و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي باشد، لازم است كه نسبت به پرداخت مبلغ ۱۳/۸۰۰ تومان ديگر نيز از همين طريق، اقدام و اطلاعات كارت اعتباري (شماره سريال ۱۰ رقمي) را دريافت نمايد.

✔️توجــه:

در رابطه با نحوه اعلام علاقه‌مندي به رشته‌هاي دانشگاه‌هاي فرهنگيان و تربيت دبير شهيد رجايي تهران، به اطلاع مي‌رساند كه در مرحله انتخاب رشته‌هاي تحصيلي (حدود دهه دوم مرداد ماه سال ۹۸) اطلاع‌رساني خواهد شد.
*****************************************************************************

📌اطلاعیـــه – بخش سوم

✳️ لازم به توضيح است داوطلباني كه تمايل به پذيرش در رشته‌های بدون آزمون (بر اساس سوابق تحصیلی) را دارند نيازي به ثبت‌نام و شركت در آزمون سراسري سال ۱۳۹۸ نخواهند داشت.
✳️ آماده نمودن مدارک و اطلاعات مورد نياز براي ثبت‌نام:
داوطلبان مي‌بايست پس از مطالعه دفترچه راهنما مدارك يا اطلاعات لازم مندرج در تقاضانامه ثبت‌نام، از جمله فايل عكس اسكن شده را براساس توضيحات مندرج در دفترچه آماده نمايند.

✔️توجــه:

داوطلبان، در صورت تمايل به ويرايش اطلاعات ثبت نامي، لازم است كه با وارد نمودن اطلاعات درخواستي نسبت به مشاهده و ويرايش اطلاعات ثبت نامي بر اساس دستورالعمل به شرح ذيل اقدام نمايند.
◾️آن دسته ازداوطلباني كه مشمول سوابق تحصيلي نيستند، اجازه ويرايش كليه اطلاعات ثبت‌نامي خود را دارند.
◾️آن دسته ازداوطلباني كه مشمول سوابق تحصيلي هستند، اجازه ويرايش اطلاعات خود را دارند؛ اما اجازه ويرايش اطلاعات سوابق تحصيلي را نخواهند داشت.

 دفترچه راهنمای ثبت نام و انتخاب رشته برای پذيرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصيلی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی

                                                            (مرحله پذيرش سراسری – مهرماه سال ۱۳۹۸)

 

اطلاعيه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ كشور درباره‌ تاريخ‌ ثبت‌نام‌ و شركت در‌ آزمون‌ سراسری سال ۱۳۹۸


اطلاعيه سازمان سنجش آموزش كشور در رابطه با پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مؤسسات غيرانتفاعی و واحدهای آموزشی دانشگاه پيام‌ نور برای بهمن ماه ۱۳۹۷ برمبنای پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی:

۱- این پذیرش شامل دانش‌آموزان نظام جدید نمی‌باشد.

۲- مجموعه‌ی کل رشته محل‌های پذیرش صرفاً با سوابق تحصیلی برای پذیرش مهرماه ۱۳۹۸ و شرایط و ضوابط آنها درتارخ ۹۷/۱۱/۱۷  ازطریق سایت سازمان سنحش منتشر خواهد شد.

لینـک اصلـیِ خبــر

دریافت فایل جدول رشته‌هـا و دانشگاه‌هـا


حذفیات کنکور ۹۸:

با توجه به اينكه منبع سؤالات آزمون سراسری ورود به دانشگاه‌ها و مراكز آموزش عالی در سال تحصيلی ۹۸-۹۷ بر اساس كتاب‌های درسی ياد شده می‌باشد، ضرورت دارد سؤالاتِ آن بر اساس ….

ادامه مطلب …


نفرات برتر کنکور هنر چه درصدهايی می‌­آورند؟

کسب رتبۀ کشوری کمتر از ۵۰، آرزوی هر يک از داوطلبان گروه آزمايشی هنر است. اينکه بتوانند با کسب رتبه‌ای عالی، در هر رشته‌ای که خواهان آنند، پذيرفته شوند. اين مهم بدون تلاشی پي‌گير امکان پذير نيست و البته برای داوطلبانی کوشا و سخت‌کوش نيز غير ممکن نيست.

آمار اين دسته از داوطلبان در آزمون سراسری ۹۷ بيانگر آن است که حتی امکان دارد داوطلبی در يک درس نمرۀ منفی کسب کند اما با کسب درصدهای خوب در ساير دروس، جزو نفرات زير ۵۰ کشوری باشد.

(البته احتمال وقوع اين امر بسيار کم است و اکثريت قريب به اتفاق داوطلبان اين گروه، همۀ دروس را مطالعه کرده‌اند. زيرا به جز درس خواص مواد و درس خلاقيت نمايشي، ميانگين درصد داوطلبان برتر در ساير دروس اين گروه آزمايشی “اعم از عمومي و اختصاصي” حدود ۵۰ درصد است).

در دروس عمومی: 

در دروس اختصاصی: 


تعداد و ميانگين نمرات آزمون سراسری سال ۱۳۹۷ حاضرين در جلسه‌ی کنکور هنر: 

 


شرکت در آزمون‌های آنلاین سیم آخر:


میزان تأثیر سوابق تحصیلی در کنکور ۹۸:

ابراهیم خدایی (رئیس سازمان سنجش آموزش کشور) درباره نتیجه جلسه شورای سنجش و پذیرش دانشجو که در خصوص میزان تاثیر سوابق تحصیلی و شیوه برگزاری کنکور سال ۹۸ برگزار شد، گفت: شواری سنجش پذیرش دانشجو دو مصوبه را مورد تصویب قرار داد. مصوبه اول این بود که در سال ۹۸ تاثیر سوابق تحصیلی ۳۰ درصد قطعی در نظر گرفته شود و مصوبه دوم هم این بود که برای کنکوری‎های سال ۹۸ دو نوع سوال تستی برای داوطلبان نظام قدیم و نظام جدید در نظر گرفته خواهد شد. همچنین وی افزود: امتحانات نهایی در خرداد ۹۸ برگزار و برای پایه دوازدهم عناوین دروس اعلام می‌شود. ضمن اینکه ضرایب دروس کنکور برای دروس متناظر امتحانی نیز یکسان خواهد بود و تغییری نخواهد داشت.


فهرست بخشي از كتب منابع آزمون سراسری ۱۳۹۸ گروه آزمايشی هنر (نظام ۳-۳-۳-۳)

 به اطلاع داوطلبان گروه آزمایشی هنر در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ می رساند که بخشي از سؤال هاي تخصصي گروه آزمايشي هنر از كتاب هاي:

مباني هنرهاي تجسمي (كد:۲۱۰۶۳۹)، طراحي۱ (كد:۲۱۰۶۳۸)، طراحي۲ (كد:۲۱۱۶۴۴)، آشـنايي با بنـاهاي تـاريخي (كد:۲۱۰۶۲۸)، خط در گرافيك (كد:۲۱۲۶۲۱)، ترسيم فني و نقشه كشي (كد:۲۱۰۶۲۶)، كارگاه نقاشي (كد:۲۱۱۶۴۸)، عكاسي۱ (۲۱۰۶۴۴)، عکاسی۲ (کد: ۲۱۱۶۱۸) طراحي اندام و لباس (كد:۸/۴۹۴)، كارگاه طراحي نقوش سنتي۱ (كد:۷۷/۳۵۹)، ‌حجم سازي۱ (كد:۲۱۲۶۳۸)، آشنايي با صنايع دستي ايران۱ (كد:۳۰/۳۵۹) ، مباني نظري و ساختار موسيقي ايراني (كد:۲۱۰۶۵۹)، شناخت سازهای ارکستر سمفونیک۱ (سازهای زهی ارشه ای)(کد:۲۱۰۶۶۰)، شناخت سازهای ارکستر سمفونیک۲ (سازهای بادی و ضربی)(کد:۲۱۱۶۶۴) سازشناسی ایرانی(کد:۲۱۰۶۵۸) شناخت مواد و مصالح (کد: ۲۱۰۶۲۷)، کاربرد رایانه در نقشه کشی (کد: ۲۱۲۶۶۴)، حجم شناسی و ماکت شناسی (کد: ۲۱۲۶۲۷)، پایه و اصول صفحه آرایی (کد:۲۱۲۶۲۰)، مبانی تصویرسازی (کد: ۲۱۲۶۱۹)، اصول و مبانی طراحی صحنه (کد:۲۱۱۶۲۴)، اصول و مبانی ماسک و گریم (کد: ۲۱۲۶۲۵) ، طراحي خواهد شد.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور


فهرست بخشي از كتب منابع آزمون سراسری ۱۳۹۸ گروه آزمايشی هنر(نظام قدیم)

 به اطلاع داوطلبان گروه آزمایشی هنر در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ می رساند که بخشي از سؤال هاي تخصصي گروه آزمايشي هنر از كتاب هاي:كارگاه هنر۱ (كد: ۵۹۴)، كارگاه هنر۲ (كد: ۱/۵۹۴)، سير هنر در تاريخ ۱ (كد:۳/۵۹۴)، سير هنر در تاريخ ۲ (كد:۸/۵۹۴)، انسان، فضا، طراحي (كد: ۷/۵۹۴)، آشنايي با ميراث هنري و فرهنگي ايران (كد:۶/۵۹۴)، مباني هنرهاي تجسمي (كد:۲۱/۳۵۸)، طراحي۱ (كد:۹۲/۳۵۹)، طراحي۲ (كد:۹/۴۸۹)، آشـنايي با بنـاهاي تـاريخي (كد:۶/۴۹۲)، خط در گرافيك (كد:۶/۴۹۱)، ترسيم فني و نقشه كشي (كد: ۷۸/۳۵۹)، كارگاه نقاشي (كد:۳/۴۹۶)، عكاسي۱ (كد:۱۵/۳۵۸ و ۶/۴۹۷)، طراحي اندام و لباس (كد:۸/۴۹۴)، كارگاه طراحي نقوش سنتي (كد:۷۷/۳۵۹)، ‌حجم سازي۱ (كد:۳/۴۵۰)، آشنايي با صنايع دستي ايران۱ (كد:۳۰/۳۵۹) و مباني نظري و ساختار موسيقي ايراني (كد:۳۳۱)، طراحي خواهد شد.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور

تفاوت میان دانشگاه‌ها:

اهمیت تصمیم جهت ادامه تحصیل در دانشگاه سراسری یا آزاد زمانی بیشتر آشکار می‌شود که بعد از فارغ‌التحصیلی قصد ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر را داشته باشید یا بخواهید از دانشگاه‌های خارج از کشور بورسیه بگیرید و یا برای پیدا کردن شغل مورد نظر خود درگیر مصاحبه‌های قبل از استخدام شوید و در آنجا دانش، معدل و اعتبار دانشگاهی که در آن تحصیل کرده‌اید مورد بررسی و کنکاش قرار بگیرد.

۱- دانشگاه‌های دولتی: از آنجایی که در دانشگاه‌های دولتی نظارت بر روی اساتید و دانشجویان بیشتر است قطعاً اساتیدی که انتخاب می شوند از لحاظ علمی و تجربی برتراند، بنابراین این موضوع در بالاتر نگه داشتن سطح علمی دانشگاه‌های دولتی نسبت به سایر دانشگاه‌ها نقش مؤثر و مستقیمی دارد. صرف نظر از رایگان بودن تحصیل در دانشگاه‌های سراسری در رابطه‌ای کاملاً مستقیم این سطح علمیِ بالا موجب بوجود آمدن محیطی پویا و سرشار از فعالیت می شود و شاید یکی از دلایل پذیرش بیشتر دانشجوهای دانشگاه‌های سراسری از طرف جامعه همین مورد باشد.

۲- دانشگاه آزاد: در مقابل دانشگاه آزاد با جذب بیش از حد دانشجو و بهره‌مندی از اساتید جوان و بی تجربه نسبت به دانشگاه سراسری دارای سطح علمی پایین‌تری می باشد. به ویژه آنکه در چند سال اخیر که امکان تحصیل بدون کنکور در برخی از رشته‌های دانشگاهی در دانشگاه آزاد فراهم شده است شاهد شلوغی زیاد کلاس‌های درس و افت کیفیت آموزش بوده ایم.ضمن آنکه تحصیل در دانشگاه آزاد منوط به پرداخت شهریه بوده و دانشجو بعد از هر بار رد شدن در یک واحد درسی موظف به پرداخت مجدد شهریه می‌باشد.

۳- دانشگاه علمی کاربردی: همانگونه که از نام این دانشگاه پیداست نسبت به سایر دانشگاه‌ها تعداد واحدهای عملی بیشتری را در سرفصل خود جای داده است. که البته می‌توان گفت که این مزیت برای متقاضیان رشته‌های هنر چندان کاربردی و قابل تعمیم نیست. در این دانشگاه نیز به دلیل پذیرش آسان و همچنین حضور دانشجوهای شاغل، سطح علمی به میزان قابل توجهی پایین است. از تفاوت‌های این دانشگاه با دانشگاه آزاد پایین‌تر بودن میزان شهریه می باشد.

جمع بندی: در پایان اگر بخواهیم میان این گزینه‌ها انتخاب درست و بهتری داشته باشیم با توجه به مواردی که در زیر به آنها اشاره می‌شود کاملاً واضح و مشخص است که سعی و تلاش برای ادامه تحصیل در یک دانشگاه سراسری از هر نظر ارزشمند و مقرون به صرفه می باشد.

۱٫ سطح علمی بالای اساتید و دانشجویان

۲٫ برخورداری از امکانات آموزشی رایگان

۳٫ عدم پرداخت شهریه

۴٫ دارای ضریب معدل بالاتر در مقایسه با سایر دانشگاه‌ها

۵٫ دارای وجه ملی جهت گزینش و استخدام

۶٫ دارای وجه بین‌المللی جهت ادامه تحصیل در دانشگاه‌های خارج از کشور

۷٫ تحت نظارت مستقیم وزارت علوم تحقیقات و فناوری

۸٫ درج مهر وزارت علوم تحقیقات و فناوری بر روی مدرک دانشگاهی

 

 

 

 

 

Comment (1)

  • ناشناس

    reply

Reply

چهارده − 6 =